מצלמה מקצועית

אם אתם צלמים בתחילת דרככם, וחשים שהגיע הזמן לעבור למצלמה מקצועית מתקדמת יותר, כדאי לדעת איך לבחור את המצלמה הבאה שלכם. צילום הוא עיסוק נהדר, שמאפשר גם לתעד את הסביבה וגם לספר סיפור שלם עם כל תמונה שמצלמים. צילום איכותי מצריך גם מצלמה טובה, ובמידה רבה איכות המצלמה והאפשרויות הטכניות שיש בה יקבעו כמה מקצועיים ייראו הצילומים שלכם.

בחירת מצלמה מקצועית

יחד עם זאת, מצלמה מקצועית לא מתאימה לכל אחד. לכל מצלמה מקצועית יש תכונות מתקדמות שמאפשרות שליטה טובה בהרבה בצילומים שמתקבלים. אנשים שהידע שלהם בעולם הצילום הוא רק בסיסי, ולא יעשו שימוש בתכונות האלו, לא יוכלו ליהנות מכל הפונקציות הטכניות המתקדמות של המצלמה.

לכן, השימוש במצלמה מקצועית פחות מתאים למי שאינו מתכוון לרכוש ידע מקצועי נוסף בתחום.

ההבדל בין מצלמה זולה למקצועית

המצלמה הנפוצה ביותר כיום היא המצלמה הנמצאת בטלפונים חכמים, אך מדובר במצלמה מוגבלת ביותר, גם בטלפונים הכי מתקדמים. בשוק המצלמות המקצועי ישנן מצלמות שמיועדות למתחילים, שהן דיגיטליות בדרך כלל, וכן מצלמות משוכללות יותר, שמתאימות לצילום מתקדם ומותאם אישית יותר.

המצלמות הזולות יותר בשוק כוללות גם אפשרויות טכניות מועטות יותר. יכולת השליטה בהן על פרמטרים שונים של הצילום היא מוגבלת מאוד, פרט למחיר הנמוך שלהן. לעומת זאת, מצלמת רפלקס (DSLR) היא מצלמה מקצועית למתחילים שיכולה להתאים לצלמים מקצועיים מנוסים וגם לצלמים מתקדמים עם ניסיון מועט.

למצלמת רפלקס (DSLR) יש יתרונות רבים מול מצלמה מקצועית זולה. ראשית, היא תאפשר צילום במהירות גבוהה יותר, כלומר – יותר צילומים בשנייה. בנוסף לכך, במצלמות רבות כאלו ניתן להחליף עדשות. החלפת העדשות משמשת לסוגים שונים של צילומים, ודורשת ידע טכני רב יותר במלאכת הצילום. לעדשות שונות יש אורך מוקד עדשה שונה, שמשפיע על התוצאה הסופית של הצילום.

מרבית הצלמים המקצועיים משתמשים בעדשות ZOOM או עדשות PRIME. עדשות אלו מאפשרות מגוון רחב של סוגי צילומים במרחקים שונים. מצלמת רפלקס מגיעה בדרך כלל עם סוג עדשה שנקרא עדשת קיט, שהיא עדשה שמתאימה מאוד לצלמים מתחילים, מכיוון שהיא איכותית יחסית אך גם פשוטה וזולה, ומתאימה לצילום כללי של אובייקטים.

איכות צילום גבוהה יותר

ישנם כמה פרמטרים נוספים שגורמים לכך שאיכות הצילום תהיה גבוהה יותר. במצלמות מקצועיות כולל מצלמות מקצועיות למתחילים, ניתן לשלוט על הצמצם ועל כמות החשיפה לאור בצילום. בנוסף לכך, הרזולוציה של המצלמה היא מה שיקבע כמה חדים יהיו הצילומים.

מצלמה מקצועית למתחילים שזולה יותר, תמיד תהיה ברזולוציה נמוכה יותר מאשר מצלמת רפלקס (DSLR) מקצועית. מצלמות מקצועיות מאפשרות גם לצלם במצב שליטה חצי-ידני. גם במקרה הזה, כדי להפיק תוצאות מצוינות במצב חצי-ידני יש צורך בניסיון ובידע רבים יותר.

יתרונות נוספים של מצלמה מקצועית

למצלמה מקצועית מתקדמת יש גם יכולת התמקדות טובה יותר באובייקטים מרוחקים. ככל שרמת הרזולוציה של המצלמה היא גבוהה יותר, וככל שהאחיזה במצלמה היא נוחה ויציבה יותר – ניתן להתמקד באובייקטים רחוקים ולהשיג צילומים ברמה איכותית יותר.

כאשר אתם בוחרים מצלמה, חשוב מאוד להתאים את הגודל שלה לכף היד שלכם, ולוודא כי האחיזה בה נוחה לכם. אחיזה נוחה היא בעלת חשיבות רבה בעת שמצלמים, ולכן חשוב שלא להתפשר על העניין הזה.

האם כדאי להסתפק בעדשת קיט שמגיע עם המצלמה או לוותר ולרכוש עדשה איכותית יותר?

העדשה היא כנראה החלק החשוב ביותר במצלמה שלכם, והבחירה שלה חשובה מאוד. מצלמות יכולות להגיע יחד עם עדשה אך כמובן שכאשר מדובר במצלמות מקצועיות ניתן להסיר את העדשה ולקנות עדשה טובה יותר. השאלה היא כמובן מה עדיף? האם להסתפק בעדשה שאיתה הגיע המצלמה או שאולי לקנות עדשה מתקדמת יותר?

כדי לא להיכנס להגדרות מסובכות מידי, הכלל הבסיסי הוא שכדי לבחור עדשה אתם צריכים לשאול את עצמכם עבור מה המצלמה שלכם נועדה. אם ההגדרה של המצלמה היא כדי להפיק צילומים איכותיים ולהנפיק תמונות ברמה הגבוהה ביותר מומלץ לרכוש עדשה חדשה שתוכל לספק לכם את הצורך הזה.

מנגד, אם המצלמה שלכם נועדה יותר לטיולים או שאתם בדיוק עושים את הצעדים הראשונים שלכם בעולם של הצילום, ניתן בשלב הראשוני להסתפק בעדשה שאיתה המצלמה הגיע. עם הזמן תלמדו להבין יותר את השימוש בעדשה ותוכלו לרכוש לעצמכם עדשה מתאימה יותר.

דוגמאות למצלמות מקצועיות 

המבחר שקיים בשוק המצלמות המקצועיות הוא גדול במיוחד, וכדי להקל עליכם לבחור את המצלמה המקצועית הבאה שלכם,
הבאנו לכם סקירה על שני דגמים של מצלמות  מקצועיות שיכולות להיות רלוונטיות עבורכם.

מצלמה ללא מראה panasonic lumix DC-GH5S

 

מצלמה ללא מראה panasonic lumix DC-GH5S הזו של חברת פנסוניק, שייכת לקטגורית המצלמות ללא מראה. המחיר של המצלמה נע סביב ה 6900 ₪
ובתמורה לזה אתם מקבלים אפשרות לצילום וידאו איכותי במיוחד, וגם יכולת צילום של תמונות איכותיות גם כאשר התנאים הסביבתיים לא אידיאלים.

המשקל של המצלמה גם הוא לא גבוה במיוחד והיא שוקלת פחות מק"ג אחד, כך שאם המחיר הזה מתאים לכם, זו בחירה נהדרת.

מצלמה דמוי Nikon Coolpix P1000 SLR

הדבר הבולט ביותר במצלמה דמוי Nikon Coolpix P1000 SLR זה כמובן האיכות של התמונות שהיא מנפיקה. למצלמה יש זום ברמה גבוהה מאוד (125X) ועבור צילומי טבע או תמונות במהלך טיול,
המצלמה הזו בהחלט יכולה לעשות את העבודה ואף יותר מכך. בנוסף, המצלמה מאפשרת לכם לצלם וידאו באיכות גבוהה.

החסרונות המרכזיים של המצלמה הזו הם העובדה שהיא כבדה ביחס למצלמות אחרות, ובנוסף חיי הסוללה שלה לא המרשימים ביותר שניתן למצוא.
בסופו של דבר ניתן לומר שעבור מי שאיכות התמונה היא הדבר החשוב ביותר, זו בהחלט מצלמה ראויה. מחירה של המצלמה נע סביב ה 3800 ₪.

 

לסיכום

בחירת מצלמה מקצועית חדשה היא דבר מרגש בחיים של כל צלם, וכדאי להשקיע זמן ומאמץ כדי לבחור מצלמה מקצועית שתתאים לכם ותעזור לכם לשדרג את עבודות הצילום שלכם. הקפידו על הקריטריונים השונים כדי להיות בטוחים שרכשתם לעצמכם את המצלמה שתוכל להפוך אתכם להיות מקצוענים אמיתיים.